Turkcell’in 8 Mart Kampanyası: Kaş Yaparken Göz Çıkarmak

Firmaların özel günlerde kampanyalar düzenlemesi alışılagelmiş bir durumdur.

Yapılmalıdır da...

8 Mart’a özel olarak Turkcell de kadınlar için bir kampanya düzenlemiş. Satışa sunulan bir ürün için bu güne özel olarak yanında bir hediye verilmesi kararlaştırılmış.

Buraya kadar her şey normal görünüyor.

Sorun, verilen hediyenin kendisinde. Hediye bir elektrik süpürgesi. Evet, bir elektrik süpürgesi. Turkcell’den 8 Mart gününde açıklanan modelde bir cep telefonu alıyorsunuz, yanında kadınlarımıza elektrik süpürgesi hediye ediyor.

Elektrik süpürgesi bir ev için şüphesiz bir ihtiyaçtır. Almak için normal bir zamanda gidip dünyanın parasını ödersiniz üstelik. Düşününce güzel bir hediye olarak görünüyor.

Ama öyle değil!

Küçük bir hediye, koskoca bir kurumun kadına bakışını yansıtır: “Bugün 8 Mart, kadınlarımız çiçektir, kadınlarımız korunmalıdır, kadınlarımız şöyledir, kadınlarımız böyledir… Bugünü kutlayın da, artık yarından başlarsınız evi süpürmeye!”

Ben inanıyorum ki bu kampanya pek çok kimse için çekici gelmiştir ve gidip sırf süpürge hediyesi için bu telefonu alırlar.

Turkcell 8 Mart Elektrik Süpürgesi Kampanyası

Ama pek çok kimse de Turkcell’in verdiği bu hediyenin kadına bakışını yansıttığını düşünüp olumsuz bir yargıya kapılır.

Bugün kaç tane telefon satılacağı mı yoksa kurumsal imaj mı daha önemlidir? Turkcell gibi bir devden bahsediyorsak tabi ki kurumsal imaj daha önemlidir.

Ve bu kampanya Turkcell’in kurumsal imajını zedelemektedir..

Görüldüğü gibi kampanya düzenlemek, reklam yapmak her zaman beklenilen sonuçları doğurmaz ve kolay bir iş de değildir. Oluşacak etkilerin iyi analiz edilmesi gerekir.

mustafa arslan, pazarlama, pazarlama taktikleri, olumsuz pazarlama örnekleri, yanlış pazarlama, pazarlama hataları, özel gün pazarlama stratejileri, günübirlik pazarlama


Google'da Ara! | Yandex'te Ara! | Yazılar (RSS) | Yorumlar (RSS) | Sitemap

0 Comments:

Yorum Gönder

İlginç bilgiler, Biyografiler, Dekorasyon önerileri, Güzellik ipuçları, Edebiyat haberleri ve daha fazlası "Bilgilendiren Haberler"de...

- Yorumlarınız hemen yayınlanır.
- Reklam yapmak, HTML kullanmak, Link bırakmak serbesttir.
- Üye olmadan, Anonim olarak da yorum yapabilirsiniz.
- Yorumlarınıza cevap alabilmek için "Beni bilgilendir"i işaretleyin.
- Yapılan yorumlardan site sahipleri sorumlu tutulamaz!