Kendi Ağzından, Suna Kıraç'ın Liderlik Sırları


Suna Kıraç... Türk sanayisinin kurumsallaşmasında ve gelişmesinde ve sivil toplum hareketinin oluşması ve gelişmesinde yaptığı katkılar ve ülkeye bağışladığı kültür, sanat ve bilim yatırımları ile adını şimdiden ölümsüzleştirdi.

İş yaptığı çevrelerde gerçek bir lider olarak tanınıyor.

Yaşamı, herkese ders olacak türden anılarla dolu.

Ama ben, yaşamınızda size yol göstereceğini düşünerek, Robert Kolej'de "lider olmak" üzerine yaptığı bir konuşmada bahsettiği şu hususları paylaşmak istiyorum:

İyi bir lider nasıl olmalıdır?


1. Lider olabilmek için, öncü olmak, karar verebilmek, takım oyunu oynayabilmek, yaratıcı ve keşfedici olmak, ileri görüşlü olmak, değişikliğe uyum sağlayabilmek, güvenilir olmak, motive edebilmek, risk alabilmek gerekir.

2. Lider, şartların yarattığı ortamda başkalarının göremediğini gören, başkalarının yapamadığını gerçekleştiren kişidir.

3. Lider vizyonu, cesareti, bilgi ve deneyimi ile yerinde ve zamanında kesin karar alabilen, mükemmel bir takımı, strateji ve taktik planları olan ve hesaplı riskler almasını bilen kişidir. Lider olarak kalabilmek, pek çok bakımdan belki de lider olmaktan da zor bir oluşumdur.

Bu nedenle eleştirenlerden değil, eleştirilenlerden olun. Eleştirip sorumluluk almazsanız, sorumluluğun dışında kalıp, eleştirmeyi yeğlerseniz, beğenmediğiniz bir düzen içinde yaşamınızı sürdürmek zorunda kalırsınız.

Bunların bir kısmı doğuştan gelen, bir kısmı da sonradan edinilebilecek kazanımlar. Hepsi de muhakkak kıymetli. Ama ben en önemlisinin koyu renk ile belirttiğim, eleştirilmek ve yalnız kalmak pahasına sorumluluk almamızı öğütleyen sözü olduğunu düşünüyorum. Bilmiyorum, siz ne düşünürsünüz...

Kaynak: Suna Kıraç, Ömrümden Uzun İdeallerim Var, Haz: Rıdvan Akar, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Yayını, 35. baskı, İstanbul:2006, sayfa:208

mustafa arslan, liderlik, liderlik nedir, lider nasıl olmalı, yga, young guru academy, lider nedir, lider özellik, lider kişi, gerçek lider, lider kimdir, liderin en belirgin özelliği, türk lider, kadın lider, lider olmak isteyenlere tavsiyeler, kişisel gelişim


Google'da Ara! | Yandex'te Ara! | Yazılar (RSS) | Yorumlar (RSS) | Sitemap

0 Comments:

Yorum Gönder

İlginç bilgiler, Biyografiler, Dekorasyon önerileri, Güzellik ipuçları, Edebiyat haberleri ve daha fazlası "Bilgilendiren Haberler"de...

- Yorumlarınız hemen yayınlanır.
- Reklam yapmak, HTML kullanmak, Link bırakmak serbesttir.
- Üye olmadan, Anonim olarak da yorum yapabilirsiniz.
- Yorumlarınıza cevap alabilmek için "Beni bilgilendir"i işaretleyin.
- Yapılan yorumlardan site sahipleri sorumlu tutulamaz!