Şiddete Hayır! En azından çocuklarımız için...

Araştırmalar gösteriyor ki, çocuklar şiddeti asla unutmuyorlar. Üstelik şiddete doğrudan maruz kalmaları da gerekmiyor, tanıklık etmeleri yeterli.

Şiddetin yol açtığı psikolojik sorunlar da kalıcı: Şiddet, çocukların korku ve kaygı yaşamasına, asabi olmasına, uyku bozukluklarına, davranışsal ve gelişimsel gerilemelere, fiziksel şikayetlere, düşük benlik saygısına, kendine ve başkalarına karşı güven eksikliğine, uyum sorunlarına, ders başarısızlıklarına, dikkat eksikliğine, iletişim problemlerine, asosyal kişiliğin gelişmesine ve depresyona neden olur. (kaynak)

çocuk, aile içi, şiddet, kavga, psikoloji


Kısaca, çocuklarımızın iyi birer birey olmasını istiyorsak onlara olumlu etkiler yapan bir rol modeli olmamız ve onları şiddetten uzaklaştırmamız gerekir.

UNICEF de şiddetin çocukların üzerinde nasıl bir etki yarattığına güzel bir çalışma ile dikkat çekmiş. Beğeneceğinizi düşünüyorum.

 
mustafa arslan, şiddet göstergeleri, çocuk ve şiddet, psikoloji, şiddetin çocuklar üzerindeki etkileri, unicef çocuğa şiddet kampanyası, aile içi şiddet, dayak, kavga


Google'da Ara! | Yandex'te Ara! | Yazılar (RSS) | Yorumlar (RSS) | Sitemap

0 Comments:

Yorum Gönder

İlginç bilgiler, Biyografiler, Dekorasyon önerileri, Güzellik ipuçları, Edebiyat haberleri ve daha fazlası "Bilgilendiren Haberler"de...

- Yorumlarınız hemen yayınlanır.
- Reklam yapmak, HTML kullanmak, Link bırakmak serbesttir.
- Üye olmadan, Anonim olarak da yorum yapabilirsiniz.
- Yorumlarınıza cevap alabilmek için "Beni bilgilendir"i işaretleyin.
- Yapılan yorumlardan site sahipleri sorumlu tutulamaz!