TURMEPA Sizi Uluslararası Kıyı Temizleme Etkinliğe Davet Ediyor

21 Akdeniz ülkesi, Ocean Conservancy çatısı altında dünyanın en eski ve en geniş kapsamlı kıyı temizleme etkinliğini gerçekleştiriyor. Etkinliğin Türkiye ayağını ise TURMEPA (DenizTemiz Derneği) yürütüyor.

TURMEPA bu sene 20. yılını kutlaması dolayısıyla bu etkinliği tam 20 noktada gerçekleştiriyor.

Etkinlik noktaları: 
İstanbul, İzmir, Samsun, Mersin, Çanakkale, Muğla-Bodrum-Fethiye-Marmaris-Göcek-Marmaris, Zonguldak-Amasra-Bartın, Denizli, Rize, Trabzon, Ordu, Sinop, Samsun.

Etkinlik Tarihi:
20 Eylül 2014 Cumartesi

Bilgi almak isteyenler; 
Çevre Yüksek Mühendisi Aslin Hanımla iletişime geçebilirler.
Tel:0216 310 93 01 ve asline@turmepa.org.tr


Uluslararası Kıyı Temizleme Etkinliği Nedir?

Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası, ilk olarak “The Ocean Conservancy” adlı sivil toplum kuruluşu tarafından 1986 yılında, ABD’nin Texas eyaletinde düzenlendi. Gördüğü yoğun ilgi sonrası önce ABD eyaletlerine ve daha sonra tüm dünyaya yayılarak bir dünya kıyı temizleme gününe dönüşen kampanya, daha sonra uluslararası bir nitelik kazanarak International Coastal Cleanup (ICC) adını aldı. Türkiye’de 2002 yılından bu yana TURMEPA himayesinde gerçekleştirilen ve deniz ve kıyı temizliği alanında bilinen en eski ve en büyük gönüllü katılımı olan etkinlik, ülkemizde Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası olarak anılıyor.

Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası’nda toplanan katı atıkların kayıtları incelenerek atıkların cins ve kaynağının istatistiği yapılıyor ve kampanyaya katılan ulusal ve uluslararası tüm ülkelere bir rapor halinde sunuluyor. Bu rapor sonucunda, tüm dünya genelinde denizlerdeki kirliliğin kaynakları ve atıkların yıllara göre gösterdiği değişkenlik saptanıyor. Tüm dünyadan gelen bilgilerden elde edilen sonuçlar doğrultusunda da alınması gereken önlemler tespit ediliyor ve denizlerdeki kirliliğin önlenmesi yönünde çalışmalar yapılıyor.


Google'da Ara! | Yandex'te Ara! | Yazılar (RSS) | Yorumlar (RSS) | Sitemap

0 Comments:

Yorum Gönder

İlginç bilgiler, Biyografiler, Dekorasyon önerileri, Güzellik ipuçları, Edebiyat haberleri ve daha fazlası "Bilgilendiren Haberler"de...

- Yorumlarınız hemen yayınlanır.
- Reklam yapmak, HTML kullanmak, Link bırakmak serbesttir.
- Üye olmadan, Anonim olarak da yorum yapabilirsiniz.
- Yorumlarınıza cevap alabilmek için "Beni bilgilendir"i işaretleyin.
- Yapılan yorumlardan site sahipleri sorumlu tutulamaz!