1 Damacana Su Neden 19 Litredir?

Herkesin bildiği üzere 1 damacana su 19 litredir. Peki ama neden?

Neden 15 veya 20 değil de 19 litredir? En az bir kere de olsa bunun sebebini merak etmişsinizdir muhtemelen.

damacana su satışı, samacana su siparişi


Konuyu hiç uzatmadan bunun cevabını veriyorum. 1 damacana suyun 19 litre olmasının nedeni tamamen ABD'de uygulanan ölçü birimleriyle alakalıdır.

1 damacana neden 19 litredir

Şöyle ki; ABD'de hacim ölçü birimi olarak litre değil de galon kullanılmaktadır. 1 galon kaç litredir? derseniz de hemen cevaplayaılm; 1 ABD galonu 3,78541178 litreye karşılık gelmektedir. (Amerikan galonu diye özellikle belirttik çünkü İngiltere'de de kullanılan bir galon ölçü birimi vardır. 1 ingiliz galonu 4.54609188 litreye eşit.)

Kafanızı karıştırmadan basit bir hesapla açıklamak gerekirse;

1 galon su = 3,78 litre
5 galon su = 3,78 litre x 5 = 18,9 litre (yuvarlak hesap 19)

ABD'de sular 5 galon olarak satılmaktadır. O da 19 lirteye denk gelmektedir.

Türkiye'de de damacanalar 19 litrelik çünkü damacanaları üreten plastik enjeksiyon makineleri ve plastik kalıplarının çoğu ABD menşeili. Bu yüzden biz de ABD'liler gibi 19 litre = 5 galon su satın alıyoruz.

Aziz Sancar Kimdir

Yorum Gönder

3 Yorumlar

 1. her taşın altından amerikalılar çıkıyor :))))

  YanıtlaSil
 2. Su kaynaklarını işleten firmalarin mensei nedir acaba?

  YanıtlaSil
 3. Sitenizde vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.
  iptv ile
  ilgili de sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

  YanıtlaSil

İlginç bilgiler, Biyografiler, Dekorasyon önerileri, Güzellik ipuçları, Edebiyat haberleri ve daha fazlası "Bilgilendiren Haberler"de...

- Yorumlarınız hemen yayınlanır.
- Reklam yapmak, HTML kullanmak, Link bırakmak serbesttir.
- Üye olmadan, Anonim olarak da yorum yapabilirsiniz.
- Yorumlarınıza cevap alabilmek için "Beni bilgilendir"i işaretleyin.
- Yapılan yorumlardan site sahipleri sorumlu tutulamaz!Bilgilendiren Haberler'de günlük diziler, kadın programları, gündüz kuşağı programları, magazin programları, kore dizileri, hint dizileri, yerli diziler, fragmanlar, dizi fragmanları, sinema fragmanları, ilginç bilgiler, ilginç haberler, etkinlik duyuruları, internet ve bilgisayar kullanımına dair faydalı bilgiler, güzellik sırları, dekorasyon önerileri, edebiyat haberleri, komik videolar, oyun tavsiyeleri, sinema filmi fragmanları, blogger ipuçları, biyografiler, sevilen oyuncuların fotoğraf galerileri, şarkı sözleri, müzik listeleri, uydu tv frekansları ve yaşama dair çok daha fazlasını bulacaksınız.

Sosyal ağlarda bizi takip edin: Facebook | Twitter

İnternetten Video İndirme Yöntemleri | Youtube'dan Programsız Mp3 indirme | Aleyna Tilki kimdir? | TPDF ve Resim Dosyasındaki Yazıları Word'e Aktarmak

Bilgilendiren Haberler © 2011-2018. Dizi ve tv programı dışındaki yazıların her hakkı saklıdır. Kaynak göstermek koşulu ile alıntı yapılabilir.