Google'ın Kullanım Oranları Giderek Azalıyor!

Dünyanın en büyük arama motoru Google, Türkiye'de tarihinin en büyük düşüşünü yaşıyor. Ünlü arama motorunun tüm arama motorları içindeki kullanım oranı, Gemius adlı şirketin yayınladığı Türkiye istatistiklerine göre %90'ın altında. Google bu düşüş sorununu sadece Türkiye'de değil, bütün dünyada yaşıyor.

google yandexe karşı

Sorunun ana nedeninin son zamanlarda değişen gizlilik seçeneklerinden kaynaklı kullanıcı kaybı ve Çin, Rusya gibi devletlerin Amerikan olması nedeniyle Google'ın kullanımından kaçınması olabileceği düşünülüyor.


Bunun yanı sıra Google, ülkemizde de oldukça büyük bir pazar payı kaybı yaşayarak tarihinde ilk defa kullanım oranı bakımından %90'ın altına düştü. Bu düşüşün nedeni olarak hiç kuşkusuz Yandex'i gösterebiliriz.

Son zamanlarda yaptığı başarılı reklam çalışmaları, yeni özellikler ve yaptığı anlaşmalarla gündeme gelen Yandex, bu çalışmalarını sadece ülkemizde değil, bütün dünyada arttırmış durumda. Bu çalışmaların Yandex'in Türkiye'deki kullanım oranı%7.30'dan %8.46'ya kadar arttırdığını görebiliyoruz.

arama motoru kullanım istatistiği google, fb yandex, bing

Aslında baktığımız zaman Google'ın kullanımında yaşanan bu düşüş oldukça az olsa da tariihinde ilk defa %90'ın altına düşen arama motoru için bu durum ciddi bir uyarıdı. Yakın gelecekte bu düşüşün daha da artacağı beklenen bir durumdur.

Son derece aktif olan Yandex'in Google'ı yakalama girişiminde attığı en önemli adımlardan birisinin Fenerbahçe ile imzalanan anlaşma olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yandex ve Fenerbahçe arasında gerçekleşen bu anlaşmaya göre FB Yandex'ten yapılan her arama başına Fenerbahçe para kazanıyor. Fenerbahçe'nin camia olarak büyük umutlar bağladığı bu anlaşmaya taraftar yoğun ilgi gösteriyor. Anlaşmanın 2. haftasında 400.000'den fazla Fenerbahçeli, Yandex kullanarak arama yaptı. Mobil uygulamalrın hayata geçirilmesiyle bu sayı giderek artıyor. Dolayısıyla diyebiliriz ki Google'ın kullanım oranı da giderek azalacak!

Yorum Gönder

2 Yorumlar

  1. Yandex türkiye piyasasına çok sağlam girdi. Bu şekilde devam ederse google sallanır gibi görünüyo.

    YanıtlaSil
  2. google'ın silinmesi bana pek olası gelmiyor. her zaman en büyük olarak kalacaktır bence. ama yandex'in pazar payını biraz daha artırmasını bekliyorum.

    YanıtlaSil

İlginç bilgiler, Biyografiler, Dekorasyon önerileri, Güzellik ipuçları, Edebiyat haberleri ve daha fazlası "Bilgilendiren Haberler"de...

- Yorumlarınız hemen yayınlanır.
- Reklam yapmak, HTML kullanmak, Link bırakmak serbesttir.
- Üye olmadan, Anonim olarak da yorum yapabilirsiniz.
- Yorumlarınıza cevap alabilmek için "Beni bilgilendir"i işaretleyin.
- Yapılan yorumlardan site sahipleri sorumlu tutulamaz!Bilgilendiren Haberler'de günlük diziler, kadın programları, gündüz kuşağı programları, magazin programları, kore dizileri, hint dizileri, yerli diziler, fragmanlar, dizi fragmanları, sinema fragmanları, ilginç bilgiler, ilginç haberler, etkinlik duyuruları, internet ve bilgisayar kullanımına dair faydalı bilgiler, güzellik sırları, dekorasyon önerileri, edebiyat haberleri, komik videolar, oyun tavsiyeleri, sinema filmi fragmanları, blogger ipuçları, biyografiler, sevilen oyuncuların fotoğraf galerileri, şarkı sözleri, müzik listeleri, uydu tv frekansları ve yaşama dair çok daha fazlasını bulacaksınız.

Sosyal ağlarda bizi takip edin: Facebook | Twitter

İnternetten Video İndirme Yöntemleri | Youtube'dan Programsız Mp3 indirme | Aleyna Tilki kimdir? | TPDF ve Resim Dosyasındaki Yazıları Word'e Aktarmak

Bilgilendiren Haberler © 2011-2018. Dizi ve tv programı dışındaki yazıların her hakkı saklıdır. Kaynak göstermek koşulu ile alıntı yapılabilir.